Czytniki do e-Dowodów NFC z certyfikatem | Unicard

Czytniki do e-Dowodów

Aby móc korzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu (np. logowanie się do serwisu obywatel.gov.pl), należy posiadać czytnik do e-dowodu oraz zainstalować oprogramowanie do obsługi e-dowodu. 

W ofercie UNICARD posiadamy zarówno modele czytników do e-dowodów z PINPADem, jak i bez PINPADu. Urządzenia są w pełni spersonalizowane na rynek polski i przygotowane do obsługi polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Czytniki do e-dowodów spełniają również wymogi specyfikacji opracowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

+48 12 39 89 900

Zadzwoń i umów się na
spotkanie z naszym doradcą!

Dołącz do newslettera

Czytniki e-dowodu

Internet już dawno przestał być tylko centrum informacji i rozrywki, a stał się ogromnym i wszechstronnym rynkiem. Można na nim dokonywać zakupów, ale też wykonywać operacje finansowe, załatwiać sprawy w urzędach, rejestrować się u lekarza czy do ePUAP, a także podpisywać wiarygodne i akceptowane przez prawo umowy.

Aby było to możliwe, niezbędne jest weryfikowanie tożsamości osoby, która wykonuje takie działania. Do tego celu można wykorzystać najnowsze dowody osobiste z chipem elektronicznym oraz czytniki e-dowodów.

Jak działają czytniki e-dowodów?

Osobom niezorientowanym pojęcie e-dowodu kojarzy się z podpisem elektronicznym lub inną formą dokumentu, która nie ma postaci fizycznej. W rzeczywistości tę rolę odgrywa tradycyjny dowód plastikowy, którym każdy obywatel posługuje się w celu identyfikacji tożsamości. W dziedzinie dowodów osobistych następują ciągłe zmiany, wśród których jest też wprowadzenie ich wersji z chipem elektronicznym, a w przyszłości – z odciskami linii papilarnych. Chip z zakodowanymi danymi stwarza szerokie możliwości identyfikacji właściciela na odległość. Stąd też dowód plastikowy staje się też e-dowodem.

Czytniki e-dowodów sprowadzają korzystanie z takiego rozwiązania do formy takiej, jak w przypadku dokonywania operacji kartą płatniczą czy wypłacania pieniędzy w bankomacie. Zakodowane w chipie informacje są odczytywane i przesyłane bezpiecznym łączem do odpowiedniej instytucji. Dzięki temu zastępują podpis odręczny lub elektroniczny, uwierzytelniając operację.

Czytniki e-dowodów NFC z certyfikatem

Uwierzytelnianie operacji bankowych, umów, czy dokumentów składanych online odbywa się za pomocą elektronicznych urządzeń, które umożliwiają umieszczenie w nich dowodu, odczytanie danych i przesłanie ich bezpiecznym łączem.

Czytniki e-dowodów NFC mają specjalny certyfikat potwierdzający wykorzystanie technologii przesyłu danych na niewielkie odległości. Oznacza to, że odczytywanie informacji odbywa się metodą zbliżeniową lub przez łącze stykowe, po umieszczeniu dokumentu w specjalnym otworze.